ASE la Reuniunea Consorțiului Universitaria

1. Acasa Comunicare Evenimente 2024 ASE la Reuniunea Consorțiului Universitaria

În perioada 18-20 aprilie a.c., o delegație a Universității noastre a participat la lucrările reuniunii Consorțiului Universitaria, găzduită de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Delegația a fost condusă de Rectorul ASE, prof. univ. dr. Nicolae Istudor, Președintele Senatului universitar, prof. univ. dr. Gheorghe Hurduzeu și formată din prorectori, membri ai conducerii ASE și ai sindicatului universitar.

În cadrul plenului deschiderii oficiale a luat cuvântul prof. univ. dr. Nicolae Istudor, Rectorul ASE. Sesiunile de lucru au prezentat aspecte actuale ale învățământului superior, modalități și soluții care să contribuie la recunoașterea performanței, consolidarea și dezvoltarea politicilor educaționale în universitățile românești. La finalul întâlnirilor, au fost formulate principalele idei ale Rezoluției acestei reuniuni.

La eveniment au participat reprezentanți ai celor nouă universități românești, membre ale Consorțiului. Comunicat de presă… Foto… (foto credit UAIC)