7 februarie 2023 – Lansarea Parteneriatului de Cooperare Erasmus+ „DILAN”

1. Acasa Comunicare Noutăți 2024 7 februarie 2023 – Lansarea Parteneriatului de Cooperare Erasmus+ „DILAN”

Lansarea Parteneriatului de Cooperare Erasmus+ “DILAN”:

“Digital language and communication resources for EU scientists” “Resurse digitale lingvistice și de comunicare pentru oamenii de știință din UE” Parteneriat pentru cooperare în învățământul superior (ID proiect: 2022-1-ES01-KA220-HED-000086749)

Februarie 2023 – Lansarea proiectului ERASMUS+ „Resurse digitale lingvistice și de comunicare pentru oamenii de știință din UE” („DILAN”), dedicat creării de resurse digitale și de formare în domeniul competențelor transversale pentru îmbunătățirea comunicării în domeniul științei. Ca Parteneriat pentru cooperare în învățământul superior, proiectul este cofinanțat de Uniunea Europeană cu suma de 400.000 Euro, pe care consorțiul o va primi pe parcursul celor 3 ani de proiect (31. 12. 2022 – 31. 12. 2025).

Comunicarea publică a rezultatelor științei este recunoscută de Uniunea Europeană ca o prioritate-cheie pentru societate. Pentru a sprijini soluționarea acestei priorități, obiectivul principal al proiectului “DILAN” este de a îmbunătăți capacitatea oamenilor de știință de a-și comunica rezultatele cercetării dincolo de comunitatea de specialitate, astfel încât acestea să ajungă la un public diversificat și la societate, în general. În acest scop vor fi create, pilotate și diseminate resurse și materiale în format digital, precum și cursuri de formare online și un curs deschis de tip MOOC. Prin practici inovatoare de învățare/predare, “DILAN” va sprijini comunitatea științifică europeană (în special femeile implicate în cercetare), sporindu-le reziliența și capacitatea de comunicare pe Web 2.0. Resursele vor fi concepute pentru domeniile STEM și non-STEM și vor promova, de asemenea, angajamentul civic, responsabilitatea socială și democratizarea științei, precum și alte valori-cheie ale UE (multilingvismul, dezvoltarea competențelor digitale ale cetățenilor).

“DILAN” este coordonat de Dr. Carmen Pérez-Llantada, profesor în Departamentul de Filologie Engleză și Germană al Universității Zaragoza și cercetător principal al Laboratorului de Științe Digitale al Instituto de Biocomputación y Física de Sistemas Complejos (BIFI), în colaborare cu cercetători din domeniile microbiologie, informatică, știința datelor, lingvistică aplicată, analiza discursului și specialiști în limbaje de specialitate și tehnologii educaționale de la Universitatea din Zaragoza și Universitatea din La Rioja (Consorțiul universitar Campus Iberus, Spania).

Parteneriatul proiectului cuprinde cinci universități de prestigiu recunoscute în domeniul limbajelor de specialitate, al comunicării și tehnologiilor educaționale: Université de Bordeaux și Université Clermont Auvergne (Franța), Academia de Studii Economice din București și Universitatea “Ovidius” din Constanța (România), și Universitatea Metropolitană din Oslo – OsloMet (Norvegia). Parteneri în consorțiul “DILAN” sunt, de asemenea, două entități din sectorul privat din Spania, Fundația Ibercivis, lider național și internațional în promovarea științei în societate, și Kampal Data Solutions, experți în rețele complexe de date și inteligență artificială.

Partenerii asociați ai proiectului sunt Université de Grenoble și Université de Paris (Franța), Universitatea din Vlora (Albania), Universitatea din Westminster și University College London (Marea Britanie).

Constituirea acestui parteneriat internațional nu este întâmplătoare. Ea se bazează atât pe interese comune de cercetare și complementaritate, cât și pe experiența de colaborare a specialiștilor din actualul consorțiu “DILAN”, care continuă, de fapt, cercetarea începută prin proiectul „Digital Genres and Open Science” (PID2019-105655RB-I00, MCIN/AEI/ 10.13039/501100011033, finanțat de Ministerul Științei și Inovării al Guvernului Spaniei). Echipa de cercetători din ASE București a făcut parte din acea rețea internațională multidisciplinară („Digital Science: Sustainable, Transformative, Transversal”) (D_SCI), Grupul de acțiune Campus Iberus, care investiga modul în care cunoștințele științifice sunt comunicate pe internet diferitelor categorii de public, acordând o atenție specială științei cetățenești (citizen science) ca paradigmă emergentă în prezent, relevantă și pentru actualul proiect.

Academia de Studii Economice din București (ASE) este implicată în toate pachetele de lucru și în toate activitățile proiectului “DILAN”, fiind, de altfel, lider al pachetului de lucru (WP4) dedicat pilotării și diseminării resurselor digitale și cursurilor de formare create în cadrul “DILAN” pentru specialiști din domeniile STEM și non-STEM. Echipa ASE este compusă din Prof. univ. dr. Laura-Mihaela Mureșan (responsabil de proiect), Conf. univ. dr. Anca-Teodora Șerban-Oprescu, Lector univ. dr. Magdalena Ciubăncan, Conf. univ. dr. Lucia-Mihaela Grosu-Rădulescu, Asistent univ. dr. Nicoleta-Adina Panait, Conf. univ. dr. Olivia-Cristina Rusu, Conf. univ. dr. Raluca-Nicoleta Șerban.

Informații cheie ale proiectului

Titlu: DILAN – “Digital language and communication resources for EU scientists”

Start: 31 decembrie 2022

Durată: 36 luni