Comunicate de presă 2022

1. Acasa Comunicare Mass Media Comunicate de presă 2022
NOIEMBRIE 2022
Reuniunea Consorțiului Universitaria

In perioada 3-5 noiembrie a.c. a avut loc reuniunea Consorțiului Universitaria, eveniment organizat și găzduit de Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu. Academia de Studii Economice din București a fost reprezentată de prof. univ. dr. Nicolae Istudor, Rector, prof. univ. dr. Dumitru Miron, Președinte Senat și membri ai Biroului Consiliului de Administrație. Intâlnirea de la Sibiu a avut ca scop principal discutarea situației curente a învățământului superior românesc.

Ceremonie de absolvire a primului curs postuniversitar de expert in dezvoltare durabila

Marți, 22 noiembrie a.c., în Aula Magna a Palatului ASE, a avut loc festivitatea de absolvire a primei generații de cursanți ai Programului postuniversitar „Administrație publică pentru dezvoltare durabilă, derulat de ASE în parteneriat cu Departamentul pentru Dezvoltare Durabilă din cadrul Secretariatului General al Guvernului. In deschiderea evenimentului au luat cuvântul prof. univ. dr. Nicolae Istudor, Rector ASE, prof. univ. dr. Elvira Nica, Decanul Facultății de Administrație și Management public, consilieri de stat și reprezentanți ai promoției de absolvenți.

Campusul ASE se extinde

Academia de Studii Economice din București anunță finalizarea demersului de achiziționare a imobilului aflat la adresa Piața Romană nr. 8, cunoscut sub denumirea „Casa Sabba Ștefănescu”, clădire în stil art nouveau, construită în anul 1903 după planurile arhitectului Oscar Maugsch.

OCTOMBRIE 2022
Academia de Studii Economice din București – pentru a patra oară consecutiv, pe locul I in România, conform prestigiosului Times Higher Education World University Rankings, ediția 2023

Academia de Studii Economice din București, liderul învățământului economic și de administrație publică din România, este cotată pentru a patra oară consecutiv drept cea mai bună universitate din România, conform ediției 2023 a prestigiosului clasament Times Higher Education World University Rankings, aparută în data de 12 octombrie a.c. Academia de Studii Economice din București este, pentru al doilea an consecutiv, prima și, deocamdată, singura universitate din România, cotată în primele 600 dintre cele 1799 de universități din lume evaluate în această ediție. ASE se poziționează și pe locul 48 la citări, la nivel mondial.

SEPTEMBRIE 2022
Protocol de colaborare

Protocol de colaborare în domeniul consumului de droguri, încheiat între Academia de Studii Economice din București și Agenția Națională Antidrog.

Deschiderea anului universitar 2022 – 2023

Luni, 26 septembrie – deschiderea anului universitar 2022-2023 la Academia de Studii Economice din Bucuresti.

IULIE 2022
Admiterea la ASE la programele universitare de licență este în plină desfășurare!

Admiterea la Academia de Studii Economice din București la programele universitare de licență este în plină desfășurare, cu un număr record de înscriși încă din prima zi.

Admitere la ASE, sesiunea septembrie 2022

ASE anunță organizarea unui nou concurs de admitere în toamnă, la începutul lunii septembrie, la programele universitare de licență.

MAI 2022
Consorțiul Universitaria solicită implicarea sa imediată în procesul de elaborare a Legii Educației

In perioada 26-28 mai 2022, Consorțiul Universitaria s-a întâlnit în formula sa extinsă la București, Universitatea din București fiind gazda reprezentanților celor nouă instituții de învățământ superior din România

APRILIE 2022
ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE DIN BUCUREȘTI ÎMPLINEȘTE 109 ANI

Cea mai bună universitate economică din România împlinește 109 ani de la înființarea sa, prin Decret Regal, la 6 aprilie 1913, cu denumirea inițială de Academia de Inalte Studii Comerciale și Industriale (AISCI).

ASE în top QS World University Rankings by Subject 2022

ASE urcă pe locul 351- 400 în lume și își menține poziția de lider la nivel național în subdomeniul Economie și Econometrie, conform prestigiosului clasament QS World University Rankings by Subject 2022, dat publicității miercuri, 6 aprilie 2022, chiar de Ziua Universității. Conform aceluiași clasament, ASE se menține în top 501-550 la nivel internațional și pe locul al doilea în România în subdomeniul Business și Management.

Comunicat One United Properties

Restaurarea picturii murale din Aula Academiei de Studii Economice a fost finalizată cu sprijinul One United Properties.

ASE – locul I în România în „THE Impact Ranking 2022”

Academia de Studii Economice din Bucureşti urcă pe locul 301-400, din 1406 universități evaluate, în clasamentul 2022 „Times Higher Education University Impact Rankings” și se situează pe cel mai bun loc din România, pe aceeași poziție cu Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj Napoca.

FEBRUARIE 2022
ASE în clasamentul internațional Webometrics – Ranking Web of Universities

Academia de Studii Economice din Bucuresti si-a continuat trendul ascendent, urcand pe a patra pozitie in Romania (din 98 de institutii evaluate), pe locul 518 la nivel de Europa (din 5737 de institutii) și pe locul 1317 la nivel mondial (dintr-un total de peste 31.000 institutii evaluate) conform editiei din ianuarie 2022 a clasamentului mondial al universitatilor realizat de Cybermetrics (Spania) – https://webometrics.info/en/Europe/Romania.

ASE pune la dispoziția autorităților spații de cazare pentru refugiații din Ucraina

Consiliul de Administrație al universității a decis ca, în spirit de solidaritate cu locuitorii Ucrainei, greu încercați în aceste zile, cu victimele conflictului armat, să pună gratis la dispoziția celor refugiați sau aflați în tranzit spații de cazare.