Vizită de lucru în Canada

1. Acasa Comunicare Evenimente 2024 Vizită de lucru în Canada

În perioada 09-15 iunie 2024, delegația ASE, compusă din Rector, prof. univ. dr. Nicolae Istudor, și prorector pentru Relații internaționale, prof. univ. dr. Constantin Marius Profiroiu, a efectuat o vizită de lucru la Montreal, Canada. În cadrul acestei vizite, delegația universității noastre a participat la cea de-a 30-a ediție a Conferinței de la Montreal a Forumului Economic Internațional al Americilor, eveniment ce a reunit peste 2000 de participanți și 120 de vorbitori din peste 40 de țări. Totodată, delegația ASE a avut întâlniri bilaterale cu echipa de management a HEC Montréal – cea mai bună școală de Business din Canada, acreditată AACSB, EQUIS și AMBA și în primele 30 din lume, conform Better World MBA Ranking 2023. În urma discuțiilor delegației ASE cu reprezentanții HEC, a fost convenită inițierea unor relații de parteneriat în domeniul dezvoltării sustenabile pentru business și semnarea unui acord Erasmus. Delegația ASE s-a întâlnit și cu domnul Stéphane Pallage, Rector al Université du Québec à Montréal (UQAM) și echipa managerială a universității. În cadrul discuțiilor, s-a convenit continuarea foartei bune colaborări dintre cele două universități, dezvoltarea unui program de licență cu dublă diplomă și desfășurarea de doctorate în cotutelă. Domnii Rector Nicolae Istudor și prorector Marius Constantin Profiroiu au semnat în cartea de onoare a universității.
Vizita de lucru în Canada se înscrie în demersurile universității noastre de creștere a prestigiului internațional și de dezvoltare a unor parteneriate puternice cu universități din America de Nord. Foto…