ASE la Conferința EUA

1. Acasa Comunicare Evenimente 2024 ASE la Conferința EUA

În perioada 10-12 aprilie prof. univ.dr. Constantin Marius Profiroiu, prorector pentru relații internaționale, reprezintă ASE la ediția 2024 a Conferinței Anuale a Asociației Universităților Europene (European University Association – EUA), găzduită de Universitatea din Swansea, Marea Britanie. Având tema „Universitățile din Europa: integritate într-o perioadă de schimbare”, conferința va analiza și evidenția capacitatea universităților europene de a face față schimbărilor și de a modela transformările societale, rămânând în același timp fidele caracterului, valorilor și misiunilor lor de bază. Această temă va fi abordată dintr-o varietate de perspective, prin examinarea integrității în activitatea de predare și învățare, a integrității în colaborarea internațională, a eticii și integrității în cercetare și a integrității în conducerea universităților. Sesiunile conferinței vor încuraja o reflecție asupra modului în care universitățile pot găsi un echilibru între integritate și schimbare, în beneficiul lor și al societății. Prof.univ.dr Marius Constantin Profiroiu va vizita Swansea University, fondată în 1920, axată pe cercetare, cu o reputație bună pentru calitatea experienței oferite studenților săi și va participa la activități de colaborare academică, organizate de către rețeaua UNICA a Universităților din Capitalele Europei.