ASE în QS World University Rankings: Eastern Europe 2025

1. Acasa Comunicare Evenimente 2024 ASE în QS World University Rankings: Eastern Europe 2025

Academia de Studii Economice din Bucureşti urcă în clasamentul QS al universităților din Europa de Est, ocupând locul 6 la nivel național și 63 la nivel general în ediția 2025, publicată în data de 10 iulie a.c.
ASE a depus eforturi constante, în ultimii ani, pentru se poziționa tot mai bine la criteriile, după care este alcătuit clasamentul, respectiv: reputația academică; notorietatea în rândul angajatorilor; numărul de citări per lucrare; numărul de lucrări științifice per facultate; participările la rețelele internaționale de cercetare; angajabilitatea absolvenților; numărul de studenți la un cadru didactic; diversitatea studenților; internaționali; numarul de studenți incoming și outgoing în mobilitățile internaționale; sustenabilitatea.
ASE se poziționează, la nivel național, în grupul primelor șase cele mai mari universități din România. Detalii… Comunicat de presă.